Külföldi baleset nyaralás alatt – hogyan enyhítse a károkat?
Ha idén egy külföldi nyaralást tervez, ne feledje el az egyik legfontosabbat: időben gondoskodjon családja biztonságáról, válassza ki körültekintően a külföldi útra kötött utasbiztosítását. Egy véletlen külföldi baleset következményei sokkal olcsóbban elkerülhetők, ha még itthon, indulás előtt felkészül a váratlan helyzetekre.
Ha külföldön bármi baj történik, három különböző biztosítás alapján lehet orvosolni a károkat:
- ha nem Ön okozza a kárt, akkor a vétkes jármű kötelező felelősségbiztosítása alapján
- a CASCO alapján, elsősorban saját károkozás esetén
- kifejezetten az utazás idejére kötött betegség-, baleset- és poggyászbiztosítás alapján.
Nyaralni a legtöbben nem egyik napról a másikra jött ötlet alapján utazunk el, van bőven idő a célpont és útiterv kiválasztására. Ugyanilyen gondosan érdemes átgondolni azt is, van-e megfelelő védelme a családnak rendkívüli események, például egy baleset esetére?
Külföldi baleset esetén nélkülözhetetlen az utazási biztosítás
Kezdjük a végéről, a kifejezetten az útra kötött utazási biztosítással. Akár magánszemélyként indul nyaralni, akár céget képviselve utazik üzleti útra, a külföldi utazás idejére mindenképpen érdemes utazási biztosítást kötni. Ebből szinte minden biztosítótársaság rendkívül széles választékot kínál. Az ára kedvező, a legolcsóbb és a legdrágább változatok között is alig pár száz forint a napi biztosítás különbsége.
A végeredmény mindkét esetben csak pár ezer forint, hiszen nem egész évre kell megkötni, csak határozott időre, az utazás időtartamára. Garasoskodni nem érdemes, mert baj esetén kellemetlen meglepetések érhetik, ha a kötvény vásárlásakor meg akart spórolni néhány ezer forintot. Például kiderülhet, hogy az olcsóbb módozat nem ad teljes körű, korlátlan fedezetet a baleseti mentésre, orvosi ellátásra és sok egyéb káreseményre. És mi van akkor, ha síelés közben eltöri a lábát és helikopter hozza le a hegyről? Akár kétmillió forintos mentési költség, amiből a biztosító egy korlátozott szerződése esetén mondjuk 300 ezret, vagy semmit sem térít, mert ki van zárva a biztosításból sportbaleset. Idegen tájakon járva sok veszély leselkedik ránk, túrázás közbeni baleset, elcsúszás a medence partján, tengeri sünbe lép a gyerkőc a tengerben, leesik valaki a jetsky-ről, sorolhatnánk a megtörtént eseteket… Innen nézve már nem is olyan jó üzlet a 3 ezer forinttal olcsóbb biztosítás, igaz?
Uniós egészségügyi kártya – csak életmentésre jó!
Sokan beleesnek abba a csapdába, hogy azt hiszik, uniós polgárként az európai egészségügyi ellátás mindenütt ingyenes lesz a számukra. Hát nem az, erre nagyon oda kell figyelni! Az uniós egészségügyi kártya alapszolgáltatásokra jogosít. Ez azt jelenti, hogy nem kell fizetni az életmentő beavatkozásokért. Ha jön a mentő, vagy ha életmentő műtétet kell valakin végrehajtani. De a műtét utáni lábadozás költségét már nem fogja fedezni, azért külön fizetni kell.
A szolgáltatás nem is érvényes mindenhol, minden orvosnál, csak az állami egészségüggyel szerződött szolgáltatók között. Hogy ez miért fontos? Kap egy ételmérgezést a szállodában és kihívják a mentőt. A mentő nem biztos, hogy az állami egészségbiztosítóval szerződött kórházba viszi, hanem a legközelebbi intézménybe. Az pedig egy olyan magánkórház is lehet, melynek nincs szerződése a helyi tb-vel. A végeredmény egy csillagászati összegről szóló kórházi számla, amit biztosítás nélkül saját zsebből kell kifizetnie. Sok esetben a kiérkező mentősök második kérdése, hogy „Van-e külföldi utasbiztosítása?” Ez bizony már meghatározhatja az ellátás színvonalát is.
Ha úgy érzi, hogy nem tud eligazodni a különféle biztosítási módozatok között, forduljon egy megbízható alkuszhoz! Neki az a dolga, hogy Önt képviselve, az Ön érdekei alapján találja meg a legmegfelelőbb ajánlatot. Ha vállalkozása számára keres megfelelő biztosítást, akkor kezdje a tájékozódást nálunk. Munkatársaink a legkisebb apró betűnek is utánanéznek, s kiderítik a biztosítási szerződésekbe rejtett csapdákat.
Kárrendezés CASCO alapján
A CASCO alapján akkor történik a kárrendezés, ha Ön a károkozó. Érdemes még a nyaralás előtt alaposan átnézni a szerződését: mire terjed ki a biztosító felelőssége, mit fognak kifizetni baj esetén? Könnyen lehet, hogy korlátozzák a mentési-szállítási költségeket, vagy a személyi sérülésre fizetendő kártérítés összegét. Számolni kell az önrésszel is.
A casco biztosítási szerződések jelentős többsége a baleseti mentési költségeket limitálja. Például meghatározzák, hogy a sérült autó szállítása összesen mekkora költséget emészthet fel. Ha teherautóval történik a külföldi baleset és a sérült kocsit daruzni, majd pedig elszállítani kell, akkor ez biztosan többe fog kerülni, mint amit a casco biztosítási szerződések többsége alapján a társaságok térítenek.
Az ilyen feltételekre és kizárásokra nincsenek általános szabályok. A legfontosabb, hogy az Ön konkrét, egyedi helyzetére tekintettel kell átvizsgálni a szerződéseket, s optimalizálni a CASCO nyújtotta védelmet. Ha úgy gondolja, hogy érdemes belenézni a szerződésekbe, mert lehet találni egy jobban megfelelő megoldást is, akkor írjon nekünk, s 24 órán belül felvesszük Önnel a kapcsolatot. Áttekintjük a szerződéseit és javaslunk olyan módozatokat, melyek jobban megfelelnek cége igényeinek.
Kárrendezés a kötelező biztosítás terhére
Biztosítási szempontból Önnek talán akkor van a legkönnyebb dolga, ha más okozza a balesetet. Ilyenkor teljes egészében a vétkes fél kötelező felelősségbiztosítása fedezi a költségeket. Elvileg – tehetjük hozzá óvatosan. Érdemes ugyanis óvatosnak lenni!
A legfontosabb szempont, amit érdemes figyelemmel kísérnie, hogy hova adja be a kárigényét? Ha a baleset külföldön történt, akkor jogosult arra is, hogy a külföldi biztosító rendezze az ügyet, az adott ország szokásai szerint. Ez Önnek sokszoros baleseti kártérítési összeget jelent ahhoz képest, mint amit Magyarországon el tudna érni a kárigényével. Ezért lehetőleg ne a saját, magyar biztosítóján keresztül adja be a kárigényt, hanem közvetlenül forduljon a külföldi károkozó biztosítójához! Ennek a legegyszerűbb módja az, ha felkeresi a kárrendezési irodánkat, hogy mindezt pusztán sikerdíjért, minden egyéb költség nélkül elvégezzük Ön helyett.
Mit tegyen, ha baleset éri külföldön?
Ha baleset éri külföldön, a legfontosabb, hogy őrizze meg a nyugalmát, s próbáljon meg néhány egyszerű lépést az előre átgondolt módon végrehajtani. Miről van szó:
- töltsék ki mindenképpen az Európai Baleseti Bejelentőt (a kék-sárga nyomtatványt). Eredeti példány a károsulté, másodpéldány a vétkes félnél marad.
- Ha személyi sérülés történt (akár a legkisebb fejfájás esetén is!) rendőrt kell hívni.
- Ha az autó megsérült, de üzemképes, érdemes szintén rendőrt hívni. Önnek esetleg később a kárrendezés során igazolnia kell, hogy a jármű nem egy eltitkolt balesetben sérült meg. Szüksége lehet a rendőr által felvett jegyzőkönyvre, mely igazolja a baleset napját és helyét. Azonnal nem állítják ki a jegyzőkönyvet, a helyszínelést végző rendőrség adatait fogja megkapni.
- Készítsen fotókat a helyszínről, melyeken jól látszik minden érintett autó helyzete és rendszáma.
- Írja fel az érintettek elérhetőségét és nevét.
- Keressen szemtanút, írja fel az elérhetőségét.
És ami nagyon fontos: mindenképpen a lehető legrövidebb időn belül lépjen kapcsolatba kárrendezési irodánkkal. Első lépésként ki kell kérnünk a baleset jegyzőkönyvét a helyszínen intézkedő rendőrségtől, s ezt a folyamatot minél gyorsabban el kell indítani. Minél korábban tudunk bekapcsolódni a kárrendezésbe, annál többet tudunk segíteni Önnek abban, hogy a baleset ellenére is a lehető legkisebb kár elszenvedésével vigye végig ezt a sajnálatos történetet.
Szolgáltatásaink:
- Személyi sérüléssel kapcsolatos kárigények intézése
- Nemzetközi és belföldi baleseti kárigények összeállítása
- Élet és baleseti járadékigények összeállítása
- Sérelemdíj igények érvényesítése
- Biztosítói kárrendezés gyorsítása
- Gépjárműkárok rendezése
- Biztosítási szakjogász általi jogi képviselet
- Igazságügyi műszaki kárszakértői tevékenység
- Európai baleseti bejelentő (kék-sárga) letöltése.
- Személy és árufuvarozók biztosítási szerződéseinek felülvizsgálata a kárrendezési specialista szemszögéből