Mit kell tudni a kárrendezésről, ha közlekedési baleset ér bennünket VIII. rész
Legutóbbi cikkünkben a károsult gépjármű tulajdonosokat érintő, az avultatás negatív hatásaira hívtuk fel a figyelmet.
Abban maradtunk, hogy keressük a választ arra, hogy hogyan alkalmazhatják az avultatás módszerét hazánkban annak ellenére, hogy a járműben nem lép fel értékemelkedés, azaz nincs – a biztosítók által állított – káron gazdagodás.
Avulás – avultatás kontra káron gazdagodás
A törvényi feltétele az alkatrész (új és régi közötti) különbözet levonásának (avulás), hogy a biztosító által levont összeg a gépjármű piaci értékesítésekor érvényesíthető legyen, azaz annyival többért lehessen a törött, de új alkatrészekkel helyreállított autót eladni, mint amennyit a biztosító avultatás címén levont.
Mivel azonban az avulás és a gépjármű (esetleges) eladása nem esik egybe, ezért az avulásnak a kár összegéből történő levonásának a jogszerűségét annak kell bizonyítania, aki szerint ez megalapozott, azaz a kárt rendező biztosítónak. Ennek a bizonyítási kötelezettségnek azonban sem önként, sem felhívásra nem tesznek eleget a biztosítók.
Helyette hosszadalmas vitákra kell felkészülni, ahol bizonyítás helyett indoklás nélkül, a kialakult hazai kárrendezési gyakorlatra, sőt – nem ritkán – az igazságügyi szakértői és bírósági gyakorlatra is hivatkoznak, ami nem fedi a valóságot. Ettől a véleményüktől csak a szakszerű érvelés és a per lehetősége téríti el őket.
A magyar biztosítók avultatási gyakorlata sok esetben indokolatlan
Irodánk jelentős eredményeket tud felmutatni ezen a területen is, gyakran előfordult a közelmúltban, hogy teljesen elállt a biztosító az eredetileg „minden alkatrész 40%-al avul” álláspontjától, azaz az új alkatrész árából a károsult által fizetendő új alkatrész ár 40%-nak megfizettetésétől.
Van olyan kárügyünk, ahol az avultatás miatt levont összeg meghaladja az 1.800.000,- Ft-ot, ami a teljes kártérítési összeg több mint 30%-a. Ezt az összeget a károsultnak kellene megfizetnie annak ellenére, hogy a balesetben Ő volt a vétlen.
Az avultatásnak, túlzott levonásoknak a fentiek miatt nincs törvényes alapja
Ezt a módszert hazánkon kívül egyetlen európai országban sem alkalmazzák.
Néhány európai ország átlagosan kifizetett gépjárműkár összegét gépjármű kárrendezéssel foglalkozó oldalunkon megtekintheti. Hazánkban a legalacsonyabb a kifizetett gépjárműkár összege – köszönhető ez a túlzott és indokolatlanul alkalmazott avultatásnak.
Az avulással kapcsolatban újabb írást tettünk közzé, melyet kárrendezési portálunkon Avultatás – milliárdokat húznak ki a biztosítók a károsultak zsebéből címmel olvashat.
Kedves Olvasóink!
BALESETMENTES közlekedést kívánunk!
BÜSZI Kft. és a www.karrendezes.eu csapata nevében
Vinkelman István
ügyvezető
BÜSZI Kft.
igazságügyi műszaki gépjármű szakértő